FAQ

Operujú sa obe oči naraz? Ako dlho trvá operácia?
Štandardne operujeme obe oči naraz. Operácia priemerne krátkozrakého oka ( do -4D ) trvá asi 10 sekúnd.

Je možné operovať aj astigmatizmus a plusové dioptrie? 
Áno, nový laser je certifikovaný aj na operácie astigmatizmu do +/- 6dioptrií a hypermetropiu / ďalekozrakosť / do +6 dioptrií. Dosahuje lepšie výsledky než lasery staršej generácie ďalekozrakých ľudí.

Je zákrok bolestivý? 
Nie zákrok nebolí, oči sú počas zákroku znecitlivené kvapkami (lokálna anestéza). 
Bolesť po operácii je individuálna a závisí aj od použitej operačnej metódy. Je výraznejšia po metóde PRK a podstatne menšia po LASEK-u. Dôležité je, že s laserom ALLEGRETTO je povrch oka po operácii je hladší, a preto je hojenie rýchlejšie a menej nepríjemné.

Čo sa stane ak pohnem okom? 
Poloha oka je počas celej operácie sledovaná špeciálnym systémom Eye tracking (laser sleduje ako 100 až 1000x za sekundu) a preto je pri prudkom pohybe oka mimo smeru správnej dráhy lúča laser zastavený a po opätovnom vyrovnaní je zásah umiestnený na správne miesto.

Je v poriadku, ak ešte niekoľko dní po operácii nevidím ostro? 
Áno, videnie sa zlepšuje a zaostruje postupne a individuálne.

Ako dlho trvá návrat do bežného života? 
Rekonvalescencia trvá približne 4-5 dní.

Môžem tesne po zákroku letieť lietadlom?
Áno, letecká preprava nemôže negatívne ovplyvniť výsledok operácie.

Môžem po zákroku chodiť do posilňovne a zdvíhať činky? 
Zákrok sa vykonáva na povrchovej časti oka, nezasahuje sa do vnútorných štruktúr oka, preto pacient už po 4-5 dňoch po zákroku môže vykonávať fyzické činnosti ako pred zákrokom.

Aké sú riziká a komplikácie? 
Ako každá operácia, aj zákrok excimerovým laserom môže mať určité komplikácie. Sú to napr. spomalené hojenie rohovky, drobné pooperačné jazvičky, ktoré spôsobujú jemný zákal a krátkodobé zvýšenie vnútroočného tlaku. Všetky sa dajú vhodnou očnou liečbou dobre a bez následkov zvládnuť. Pooperačné zákaly, ktoré vznikajú hlavne u pacientov s vysokými dioptriami sa postupne úplne rozpustia - resorbujú.

Je rozdiel vo výsledku operácie v závislosti od výšky dioptrií? 
Pri vyššej krátkozrakosti môže po určitom čase dôjsť k regresii (návrat zbytkovej dioptrie). V takých prípadoch je možné dokorigovanie opäť pomocou excimerového lasera. Pri operáciách ďalekozrakosti excimerovým laserom sú výsledky zatiaľ celosvetovo horšie ako pri krátkozrakosti a môže dôjsť častejšie k regresii, čiže návratu dioptrií. Platí však, že čím lepší laserový systém a skúsenejší operatér, tým menšie riziko komplikácií.

Ako dlho musím počkať na operáciu? 
Po dohodnutí si najbližšieho možného termínu vstupnej kontroly je možné absolvovať zákrok prakticky ihneď po vstupnej kontrole a po konzultácií s lekárom. Časovým limitom je potreba vysadiť kontaktné šošovky ideálne aspoň 2 týždne pred operáciou, choroba, užívanie antibiotík v čase operácie. Vstupné vyšetrenie a samotná operácia sa dajú urobiť naraz v jeden deň.

Hradí zákrok poisťovňa? 
Excimer laserové operácie sa hodnotia ako kozmetický zákrok, preto zdravotné poisťovne tento typ operácie nehradia. Poisťovne Union a Dôvera preplácujú časť operácie jedného oka v prípade, že sa jedná o anizometropiu (rozdiel medzi dioptriami jedného a druhého oka je viac ako 3,5 dioptrie).

Je pooperačné liečenie hradené poisťovňou ako pracovná neschopnosť? 
Domáce liečenie po laserovej korekcii očnej chyby nie je hradené poisťovňou a nejedná sa o štandardný stav pracovnej neschopnosti.